PROJE | FOGLIA

Kendinizi Şef Gibi Hissedin

Ünlü Şeflerin ustalıkla çalıştığı mutfakları bir sahne gibidir ve izleyicilere büyülü bir dünyanın kapılarını aralar. Her ayrıntının düşünülerek tasarlandığı bir mutfakta, doğru malzemeler ve fonksiyonel dizaynla birleştiğinde bu his daha da pekişir. İşte tam da bu noktada, evde mutfağa adım attığınızda kendinizi bir şef gibi hissetmenin verdiği keyif tarif edilemez.

Bu duyguyu evinizde yaşatacak şekilde tasarlanmış mutfaklar, size yalnızca yemek yapma alanı sunmakla kalmaz, aynı zamanda her seferinde sahneye çıkıyormuş gibi hissettirir. İster küçük bir yemek hazırlayın, ister büyük bir ziyafet verin, kendinizi bir şef gibi hissettiğiniz o anların tadını çıkarın. Foglia ile bu his, mutfağınızın ayrılmaz bir parçası olacak. Öncelikle foglia ile tanışmadan önce bazı bilinmeyenleri çözmek adına çıktığımız keyifli ve bir o kadar da heyecanlı yolculuğumuzu sizlerle paylaşmak isteriz.

LEVEL 1: X BİLİNMEYENİ

Bağlam

Özgün, minimal ve işlevsel parametrelerle tasarlanan mutfak için farklı boyutlarda konfigürasyonlar kurgulandı. Bulunduğu yere veya mekana kolayca adapte olabilen, yeni geldiği yere kolaylıkla uyumlanan bir algoritma kurularak çerçeve belirlendi.

Küçük konutlarda veya ada tezgahı kullanabileceğiniz geniş mutfaklarda aynı ürünün portföyüne yer açılması hedeflendi. Süreç boyunca her evin, her mutfağın hikayesinin birbirinden farklı olması itibariyle hacme göre seçenekler sunarak kullanıcının yaşam alanına saygı duyması öncelendi. 

Bulunduğu eve atılan bir tohumla yerleşip, boyutlarıyla, malzemesiyle, varyasyonlarıyla farklılaşsa da yeni geldiği ortama ait olma fikrini vermeli, dallarında açan yapraklarla çevresini yaşanabilir kılmalıdır. 

Tıpkı ağaç gibi… Tıpkı doğa gibi… Doğanın eşsiz varlığını esas alarak tasarlanan bu ürün doğanın uyanışını, yaprağın dalında açarak filizlenmesini hayal eden bir tasarımın ürüne dönüşmüş halidir. Mutfak dolabının ana kasası bir ağaç dalını temsil ederken, dolabın açılan parçaları o dala ait bir yaprak şeklinde kurgulanmıştır. 

Fikir olarak her evin, her ağacın kendine has dallarını ve yapraklarını ifade eden bu tasarımdaki ana konsept ürünün barındırdığı geometrilerle de sembolize edilmektedir. 

Malzeme

Konseptle, bağlamla, geometriyle ve boyutlarla ilgili fikir üretilip eskizler oluşturulup, detaylar çözülürken denklemin diğer bilinmeyeninin çözümlenmesi için uzun süre emek sarf edildi.

Geniş çapta yapılan araştırmalar aslında sofra deyince ilk aklımıza gelen ürünlere ait malzemenin niteliği denklemin ikinci bilinmeyenine ait safhaya geçmemiz gerektiğini hatırlatmıştır.

Mutfakla ilgili yıllar öncesine dayanan bu araştırmalar sofrada paslanmazı işaret ediyor. Bugün de yeme içme, pişirme gibi fonksiyonlar için elzem malzeme ne deseniz kolaylıkla paslanmaz çelik yanıtı veriliyor. Peki bütün araç gereçte alıştığımız paslanmaz çelik malzemeyi mutfaklarımıza daha çok davet etmek için, daha neyi bekliyoruz.

Her eve göre konfigürasyon üreten bir mutfak tasarımı, herkesin kendi evinin şefi olmasını da hissettirecek kadar seçkin bir ürün olmalı. İki bilinmeyenlere ait denklemin çözülmesiyle Fabrikaco’nun dallarında yeni bir yaprak yeşerdi.

Her konuta göre varyasyonlanabilen, herkesin kendisini mekanı deneyimlerken şef gibi hissedeceği, bir fikirle yalın, minimal ve kendine özgü duruşunu ortaya koyan tasarım fikri bizi cezbetti.

LEVEL 3: Z BİLİNMEYENİ

Form

Paslanmaz malzemenin kendi doğasında var olan yalın duruşunu vurgulayarak dolap kapaklarını, çekmeceleri ve tezgahları düz satıhlar elde edecek şekilde işlevselliği ön planda tutarak tasarladık. İşleve ait kısımları malzemenin ve geometrinin içerisinde çözerek düz, temiz ve sade yüzeyler elde ettik.

Bu sadeliği mutfak yapı ve yardımcı elemanların içerisine de koruyarak yaprak gibi açılan kısımlara dolap ve çekmeceler için açma kapama işlevi kazandırarak tasarımı bölen, fikirdeki algıyı gölgeleyen yardımcı elemanla malzemenin odağını dağıtan tüm unsurların ortadan kaldırılmasını sağladık. Minimalist çizgileri doğal yüzeylerle birleşimine imkan sağlayacak şekilde tasarımın ahşabın tonlarıyla buluştuğunda ortaya çıkacak olan melez fikirlere de portföyümüzde yer açtık.

Ayrıca FABRİKACO’nun üretim anlayışı ile ürünü kullanıcı talebine göre kişiselleştirilmesine olanak sağlayan ahşap veya metal detayları da tasarımın kendi içerisinde özgünleşen kritiklerinden biri olarak hanesine not ettik. Malzemenin doğasında var olan formuyla ürünün içerisinde yer almasını hedefledik.

Her ev kendine hastır.

Her mutfak kullanıcısına özel.

Her mutfak kullanıcısıyla özdeşleşsin.Herkes dilediğince kendi mutfağının şefi olsun…

 

Daha fazlası