BÜLTEN

Bu bülten ve araştırma yolculuğu, FABRIKACO’nun sürekli gelişen bir uzmanlık ve miras yaratma kararlılığını yansıtıyor.  

Ayrıca, her projenin bir hikaye barındırdığını hatırlatıyor.

PROJE | FOGLIA

İster küçük bir yemek hazırlayın, ister büyük bir ziyafet verin, kendinizi bir şef gibi hissettiğiniz o anların tadını çıkarın. Foglia ile bu his, mutfağınızın ayrılmaz bir parçası olacak. Öncelikle foglia ile tanışmadan önce bazı bilinmeyenleri çözmek adına çıktığımız keyifli ve bir o kadar da heyecanlı yolculuğumuzu sizlerle paylaşmak isteriz.

Okumaya devam et »

TEKNİK | KENTE YAŞAM GETİREN ÇATILAR

Yapılar, mini birer ekosistemi barındırır ve çevrelerindeki hava, su ve toprak ile de birliktelik sergileyerek bütünsel bir sistem oluşturur. Bu bağlamda yeşil çatılar, kaybolan yeşili tekrar kente kazandırmak için ekolojik bir analiz için parametrelere yanıt veren bir sistem kurgulanmasını sağlar.

Okumaya devam et »

BİR DİZİ OLASILIK | BİYOFİLİK TASARIMLAR

Biyofilik tasarım, bir mekanın çeşitli yönlerini birbirine bağlayarak uyumlu bir ekolojik ortam yaratmaya odaklanır. Etkili biyofilik tasarım, hem ortamların hem de mekanların özelliklerini bir araya getirerek, tanımlanmış sınırlar, net bir hareket modeli planı ve farklı bir kimlik içeren mekanların sıralı bir bağlantısıyla sonuçlanır

Okumaya devam et »

MADDE | DÜNYAYI KALIBA SOKAN BETON

Beton, tarihi boyunca insanın doğayla mücadelesinde en temel malzemelerden biri olmuştur. Milyarlarca insanın başını sokacak çatılar oluşturan, doğal afetlere karşı savunmamızı güçlendiren; sağlık, eğitim, ulaşım, enerji ve sanayi için yapılar sağlayan beton, modern gelişimin temelini oluşturur. Sudan sonra dünyada en yaygın kullanılan malzeme olan beton, ne yazık ki mavi-yeşil dünyamızın her geçen saniye daha da grileşmesine neden oluyor.

Okumaya devam et »

SÖYLEŞİ | İSTANBUL’DA BİR GÜN

Kentin, üniversitenin, sanat ve tarih ile ilgili değerlerin ne kadar farkına varılabilirse o kadar özümsenmesinin temelleri demekti bu ve çok değerliydi. Geometrinin, fiziğin, matematiğin ötesinde bir öğretiydi bir kenti deneyimlemek. Bu İstanbul’da yaşamanın değil, İstanbul’u yaşamanın öğretilmesiydi.

Okumaya devam et »

İNCELEME | NAZİ PORSCHE’Sİ

Porsche’a SS subaylığını açan yol, Adolf Hitler’in, ekonomik bir halk arabası tasarlamasını istemesiyle başlar. Siyasi kariyerinden önce resim yapan Hitler, Porsche ile birlikte Volkswagen’in tasarımına önemli katkılar sağlamıştır.

Okumaya devam et »

İNCELEME | GÖRSEL VE MEKANSAL ALGININ GİZEMLİ YÜZÜ

Görsel yanılsamaların, karmaşık algı oyunlarının, sanat dünyasının, mekanların ve teknolojinin sınırlarını zorlayan bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Görsel yanılsamalar, insan beyninin algılama süreçlerini anlamak için önemli araçlar sunuyor ve sanat eserlerinden teknolojiye kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

Okumaya devam et »

SÖYLEŞİ | DÜNYAYA AÇILAN KAPILAR

Anish Kapoor’un mermer, kaymaktaşı gibi malzemelerle yapılan, çoğu daha önce sergilenmemiş taş eserlerine odaklanan ilk sergisi olma özelliğini taşıyan, “Gök Ayna” ve “Sarı” gibi heykel, mimari, mühendislik ve teknolojiyi bir araya getiren ikonik eserlerini içeren sergi, Sakıp Sabancı Müzesi’nin mimarisi içerisinde ışıldıyor, sanatçının doğduğu coğrafyanın renklerini, yaşadığı kentin modernliğiyle birleştirerek kentimize getiriyordu…

Okumaya devam et »

İNCELEME | KENT VE DOĞANIN BAĞI: PEYZAJ 

Doğal unsurlar için her ne kadar “peyzaj” deyince akla sadece bitkiler gelse de bunun içinde nehir, göl gibi su ögeleri, toprak örtüsü gibi unsurlar da yer alır. Yapay unsurlar ise insan eliyle oluşturulmuş yapılar, yollar, aydınlatmalar gibi ögelerdir. Peyzaj mimarlığı ise tüm bu doğal ve yapay unsurların bir arada dengeli, işlevsel ve estetik açılardan tasarımını ve planlamasını hedefleyen bir meslek grubudur.

Okumaya devam et »

FABRIKACO haberleri ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun.