BÜLTEN

Bu bülten ve araştırma yolculuğu, FABRIKACO’nun sürekli gelişen bir uzmanlık ve miras yaratma kararlılığını yansıtıyor.  

Ayrıca, her projenin bir hikaye barındırdığını hatırlatıyor.

İNCELEME | IŞIKLA BÜYÜLENEN MEKANLAR

Aydınlatmanın mekansal tasarım ve psikolojik etkileri gerçekten büyüleyici. Işık renklerinin ve aydınlatma tekniklerinin dikkatli seçimi, mekanın estetik ve işlevsel kalitesini artırırken, kullanıcıların psikolojik ve duygusal durumlarını da olumlu yönde etkiler.

Okumaya devam et »

PROJE | FOGLIA VE TASARIM PARAMETRELERİ

Paslanmaz çelik, mutfakta hijyen, korozyon direnci, çizilmelere ve kullanılan malzemelere karşı gösterdiği dayanım gibi özellikler eklenince endüstriyel mutfakların olmazsa olmazı haline gelmiştir. Bu işlevsel ve uzun ömürlü olmasına, minimal, modern ve yalın etkisini katınca paslanmaz çelik konutların şık seçimi olarak öne çıkmaktadır.

Okumaya devam et »

MAKALE | ZİRVENİN MİMARİSİ

Tarih boyunca, Nepal’in başkentinin de bulunduğu Katmandu Vadisi ve çevresinde yaşayan Newar toplumu, bölgeye has ve değim yerindeyse “nevi şahsına münhasır” mimari eserler ortaya koymuştur. Özellikle yerel topraktan oluşturulan tuğla ve yerel ahşap malzemenin kullanımı ile kendisine özgün bir mimari oluşuma sahiptir. Newar mimarisi olarak da bilinen Nepal geleneksel mimarisi çevresel malzeme kaynağının yanı sıra tapınak yapılarında da yoğun bir biçimde yer alan süslemeleri ile öne çıkmaktadır.

Okumaya devam et »

TEKNİK | MONTESSORI FELSEFESİYLE ÇOCUK ODASI TASARIMI

Özgürlüğü esas alan Montessori yaklaşımında çocuk odası tasarlanırken oda içerisinde mutlaka çocuğun keşif yapabilmesine imkan sağlayan oldukça büyük bir geniş alan bırakılmalıdır. Çocuğun kendiyle ilgili keşfine eşlik edecek bu alanda zemin malzemesinden oyuncaklara kadar doğal, ahşap malzemelerden seçimler yapılması gerekmektedir.

Okumaya devam et »

İNCELEME | YER ALTINDA SANAT: STOCKHOLM METROSU

İsveç’in başkenti Stockholm metro sisteminin 110 kilometre uzunluğu ve 100 istasyonuyla dünyanın en uzun sanat sergisi olduğunu biliyor muydunuz? Bu hatta seyahat etmek, 1950’lerin sanatsal öncülerinden günümüzün sanat deneylerine kadar uzanan heyecan verici bir hikayede yolculuk olanağı sağlıyor. Tamamlanması 50 yıl süren ve 150 sanatçının imzasını taşıyan metroda, uğradığınız her istasyonda farklı bir dünyaya tanıklık etmeniz mümkün.

Okumaya devam et »

TEKNİK | AKUSTİK DUVAR TAVAN PANEL SİSTEMLERİ

Son zamanlarda takip ettiğimiz ve çeşitli projelerde alan açtığımız işlevsel olduğu kadar çeşitli varyasyonlarıyla dahil olduğu mekana estetik katan bir uygulama olan akustik duvar ve tavan panelleridir. Ortamdaki sese ve gürültüye çözüm olan bu uygulama, bir yandan da renk, geometri ve form gibi farklılıklarla projeye estetik değer katan bir yapı elemanı olarak tasarım parametrelerine yanıt vermektedir.

Okumaya devam et »

İNCELEME | KENTSEL ‘SIZMA’ DENEYİMİ: UX 

UX için bir tür sanatçı kolektifi de denebilir. Grubun açıklamasına göre şimdiye dek, Paris’in yüzlerce yıllık geçmişe sahip çeşitli bölgelerinde on beş farklı restorasyon işi, tam bir gizlilik içinde gerçekleştirilmiş. Elbette bu eylemlerini olanaklı kılan en önemli etken, kentin yeraltı ulaşım ağı bilgilerini ele geçirmiş olmaları.

Okumaya devam et »

TEKNİK | BAYRAMLIK TASARIMLAR

Kullanıcıların yaşam şartları, sosyo-kültürel hayatı, tercihleri ve konutun bulunduğu bölgenin çevre ve tabiat ilişkisi tasarım prensiplerinde önemli bir yer tutmaktadır. Yapı tasarımında, fiziksel ihtiyaçların yanı sıra kullanıcının psikolojik ve toplumsal ihtiyaçlarının da karşılanması hedeflenir. Bu açıdan estetik ve fonksiyonun kullanıcı gereksinimlerinin paralelinde çözümlenerek dengede tutulması gerekir.

Okumaya devam et »

PROJE | FOGLIA

İster küçük bir yemek hazırlayın, ister büyük bir ziyafet verin, kendinizi bir şef gibi hissettiğiniz o anların tadını çıkarın. Foglia ile bu his, mutfağınızın ayrılmaz bir parçası olacak. Öncelikle foglia ile tanışmadan önce bazı bilinmeyenleri çözmek adına çıktığımız keyifli ve bir o kadar da heyecanlı yolculuğumuzu sizlerle paylaşmak isteriz.

Okumaya devam et »

FABRIKACO haberleri ve ürünleri hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki formu doldurun.