PROJE | SILVA

Orantı, detay, işçilik ve materyal bütünlüğü… Sadelik, işlevsellik, tasarım değerlerine sadık kalmanın en iyi yolu olarak öne çıkıyor. Minimal düzlemlerin kesişmesi ve kullanılan materyallerin yorucu olmayan buluşması… Zamansız ve istikrarlı bir uyum… Üzerine düşünülmüş detayların sessiz ama cesur çıkışı… 

Bu mobilya, ortaya konulan birikimin ifadesi olmayı amaçlayan bir serinin parçası olarak hayat buluyor. Yaşam alanlarının yoğunlaşan beklentilerine yanıt arayan bu çalışma, üzerine aldığı fonksiyonları kurtulması gereken bir yük olarak görmek yerine kendine değer katan katmanlar olarak var etmeyi önceliyor.

Kent sakinlerinin, değişen ihtiyaçlarına uyum sağlayabilecek mobilyalara yönelik beklentileri artıyor. Üstelik bu beklentiler, kalite, tasarım ve nitelik gibi pek çok talebi de barındırıyor. FABRİKACO tasarım ekibi bu anlayıştan yola çıkarak bu mobilyada, çalışma masası, depolama, sergi ve separatör işlevlerini bütünleştirmeyi hedefliyor. Temel çizgiler, doğru ve zanaatkar süreçler sayesinde ürün, özel ve benzersiz bir hale geliyor. Serinin özelliklerini daha minimalist ve düşünceli bir tarzla koruyan yaklaşım, zarif özelliklerle süslenmiş, kütle ve boşluk dengesiyle düzenleniyor. Böylelikle çeşitli boyutlarda ve ünitelerinden oluşan çok yönlü, modüler ve özelleştirilebilir bir koleksiyon ortaya çıkıyor.

Kavramsallaştırma

Tasarım sürecine ilk adım geleneksel separatörler, kitaplıklar ve masalarla ilgili doğal zorlukların kapsamlı bir analiziyle atıldı. Geleneksel kitap rafları ve masalar kendi amaçlarına iyi hizmet etse de, önemli miktarda yer kaplamaları ve çok yönlülükten yoksunluklarıyla dezavantajlar yaratır. Bu mobilya ise, ayak izini en aza indirirken işlevselliği en üst düzeye çıkaracak bir çözüm yaratmayı amaçlar. 

İlk eskizlerde, biçim ve işlev arasında doğru dengeyi kurmak için çeşitli konfigürasyonlar ve boyutlar araştırıldı. Bu aşamada grid ızgara sistemi üzerinden çeşitli doluluklar ve boşluklar yaratarak ürünü ihtiyaca göre şekillendirebilecek esnek kullanım senaryosu kurgulandı. Konsept, bir odanın farklı yerlerine kolaylıkla manevra yapılabilecek, zahmetsizce dönüşmeye imkan veren ve esnek kullanıma izin veren, dikey bir yapıya dönüştü. 

Tasarım felsefesinin merkezinde birden fazla özelliğin entegrasyonu yer alıyor. Masa işlevi yapının içinde yer buluyor; bununla birlikte raf kesitleri ile uyumu sayesinde geniş bir raf olarak bütüne ayak uyduruyor. Geniş yüzey alanı ve saklama bölmeleri; istasyonu hem üretken, hem de keyifli zaman geçirme için ideal bir alan haline getiriyor.

Minimalist çizgilerin sıcak ve doğal yüzeylerle birleşimi, yapıya çeşitli iç mekan tarzlarını tamamlayan zamansız bir stil kazandırıyor. Ayrıca FABRİKACO’nun esnek üretim anlayışı ürünün alternatif renk kombinasyonları ile kişiselleştirilmesine olanak sağlıyor. Görsel çekiciliği yanı sıra yüksek kaliteli ahşap ve metal alaşımları ile uzun ömürlü olma niteliği ile öne çıkıyor.

Ürünün lansman malzeme kombinasyonunda isli meşe rengindeki ahşabın seçimi, eskimeyen bir incelik ve sıcaklık hissi nedeniyle ilk tercih oldu. Ortaya çıkan zarif ve sade dokuyu tamamlayan metal öğeler, tasarıma boyut ve nitelik sağlıyor. Bu metal vurgular, ürüne yalnızca yapısal güç kazandırmakla kalmıyor, aynı zamanda ona çağdaş bir görünüm de atfediyor. Kapalı depolama hacimleri, köşelerinde radyuslar ile akışkan form kazanırken, gövdedeki 45 derece açılı kenar uygulamaları bütündeki slim algıyı güçlendiriyor.

Kullanıcı Deneyimi

Nihai tasarım, modern yaşamın dinamik ihtiyaçlarına uyum sağlayan çok yönlü bir çözüm sunarak kullanıcı deneyimini ön planda tutuyor. İster bir stüdyo dairede özel bir çalışma köşesi oluşturmak, ister ortak bir yaşam alanını bölmek için kullanılsın, separatör kitaplık tarzdan ödün vermeden işlevselliği artırıyor. FABRİKACO bu süreçte kullanıcının ihtiyacı olan tasarıma ulaşmasını destekleyen bir eşlikçiye dönüşüyor.

Çözüm

Modern yaşam alanlarına dönüştürücü bir katkı sağlamayı hedefleyen fonksiyonel kitaplık, mekanları birbiri arasında akışa izin vererek ilişki kuruyor. Depolama, bölme ve çalışma alanı işlevlerini tek bir yapıda birleştirerek yenilik ve pratikliğin birleşimini örneklendiriyor. Yaşam alanlarının potansiyelini geliştirmenin anahtarını taşıyor. Çok işlevli kitaplık, mobilya tasarımında bir paradigma değişimini temsil ediyor ve modern yaşamın mekansal kısıtlamalarına çok yönlü bir çözüm sunuyor. 

 

Daha fazlası